Yağmur Suyu Deposu Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Yağmur suyu, doğanın bize sunduğu en değerli kaynaklardan biridir. İçerisindeki mineral ve temiz su parçaları sayesinde özellikle toprak alanlar için çok faydalıdır. Bu değerli kaynağı korumak ve kullanmak, çevre dostu ve ekonomik bir yaklaşımın parçasıdır. Sıvı depolama alanında yağmur suyu deposu veya diğer adıyla yağmur suyu toplama tankı, yağmur suyunu yakalamak, depolamak ve yeri geldiğinde geri kullanımını sağlamak için mükemmel bir çözümdür.

Yağmur suyu deposu kullanmanın önemi nedir?

Son yıllarda susuzluk probleminin baş göstermesi ve ilerleyen yıllarda bu sorunun artarak devam edeceği ön görüldüğü için yağmur suyu toplama sistemi kullanmanın önemini birçok insan tartışmaya başlamıştır. Bu sistemlerin en önemli parçası suyun seneler boyu güvenli muhafaza edilmesini sağlayacak olan depolama tanklarıdır. Yağmur suyu toplama sistemleri dünya ve ülkemiz için çok önemli olmasına rağmen yaygın olarak kullanılmamaktadır. Son yıllarda ülkemizde bu konuda teşvikler ve avantajlar sağlanarak insanlarımızın bu sistemleri kullanmasının önü açılmaya başlanmıştır.

Bu sistemlerin en önemli avantajı doğal suyun yüksek tonajlarda muhafaza edilmesini sağlamaktır. Özellikle üretimini yaptığımız polyester su deposu modelleri içerisinde 100 ton kapasiteye kadar ürünlerimiz bulunmaktadır. Bu kapasitedeki yüksek tonajlı depolar bulunduğu alanlarda çok yüksek miktarlarda yağmur suyunun toplanmasında fayda sağlar. Bu sistemler sayesinde yağan yağmurlar ya da karlar neticesinde suların tekrar toprağa karışması engellenmekte ve belli bir alan içerisinde depolanması sağlanmaktadır. Suya doymuş olan toprak daha fazla suyu kaldıramadığı zaman toprak erozyonu gibi tahribatlar oluşmaya başlamaktadır. Tüm bunların önüne geçmek, su tasarrufunu sağlamak ve çevreye sağladığı avantajları düşüldüğünde yağmur suyu deposu kullanmak oldukça faydalıdır.

Yağmur suyu deposu kullanmanın sağladığı faydalar nelerdir?

Yağmur sularını uygun bir alan içerisinde depoladıktan sonra birçok ihtiyacımızda geri kullanımını sağlayabiliriz. Depo içerisinde biriktirilen yağmur suları toprak sulamasından ev içi kullanım suyu uygulamasına kadar faydalı bir kaynak oluşturur.

Yağmur suyunun toplanmasının sonrasında geri kullanımının faydaları ve avantajları bulunmaktadır. Bunların başlıcaları aşağıdaki gibidir;

1- Su tasarrufu

Yağmur suyu depolama tankı kullanarak, içme suyunun yerine kullanabileceğiniz bir alternatif su kaynağı elde edersiniz. Bu, içme suyunun yanı sıra bahçe sulamada, tuvalet sifonlarında ve hatta çamaşır yıkamada da kullanılabilir. Bu sayede kullanım suyunuzu bu depolardan karşılayarak su faturasını azaltabilir ve önemli ölçüde tasarruf sağlayabilirsiniz.

2- Çevre dostu

Yağmur suyu hasadı tankları, doğal su kaynaklarının korunmasına katkıda bulunur. Yağmur suyunun kullanılması, yeraltı suyu ve su havzalarının aşırı kullanımını azaltarak çevre üzerindeki olumsuz etkileri azaltır. Aynı zamanda yağmur suyu depolama tankları fazla suyun belli bir alanda depolanmasını sağladığı için sel riskini azaltmaya yardımcı olur. Çünkü yağmur sularının hızlıca akıp gitmesini engeller ve belli bir alanda muhafaza edilmesini sağlar.

3- Daha sağlıklı bitki yetiştirme

Bahçe sulamada yağmur suyu kullanmak, bitkilerinizin daha sağlıklı ve daha iyi büyümesine yardımcı olur. Barajlardan gelen ve boru tesisatları sayesinde evlerimize ulaştırılan sular kireç veya diğer kimyasal maddeler içerebilirken, yağmur suyu doğal ve bitkiler için daha uygun bir pH seviyesine sahiptir.

4- Azaltılmış su faturaları

Bu depolar, su faturalarınızı önemli ölçüde azaltabilir. Özellikle kurak dönemlerde yağmur suyu kullanarak su tüketiminizi düşürebilirsiniz. Bu, uzun vadede önemli bir tasarruf sağlayabilir. Ayrıca çeşitli modellerdeki depolar içerisinde toprak altı polietilen su deposu seçeneklerinden biri yağmur suyu hasadı deposu olarak kullanılabilir. Bu seçenekte depo maliyetinde etkin bir çözüm sunar.

5- Acil durumlar için yedek su kaynağı

Yağmur suyu deposu, su kesintileri veya acil durumlar için yedek su kaynağı olarak kullanılabilir. Depoda biriktirilen su, elektrik kesintileri veya diğer su temin sorunları sırasında önemli bir fayda sağlamaktadır.

6- Temizlik ve bahçe bakımı

Yağmur suyu, temizlik işlerinde veya bahçe bakımında kullanılabilecek doğal bir su kaynağıdır. Kimyasal içermeyen yağmur suyu, araç yıkamak, pencereleri temizlemek ve havuzları doldurmak gibi birçok günlük işte kullanılabilir.

7- Vergi ve teşviklerden yararlanma

Birçok yerel yönetim, yağmur suyu toplama sistemlerini teşvik eder ve kullanıcılarına vergi avantajları sunar. Bu, yağmur suyu hasadı tanklarının maliyetini karşılamaya yardımcı olabilir.

8- Kolay kurulum ve bakım

Bu depolar, genellikle kolayca kurulabilir ve bakımı da basittir. İyi bakıldığında, uzun yıllar boyunca verimli bir şekilde çalışabilirler.

Yağmur suyu toplama tankı kullanmanın avantajları hem çevreye hem de cebinize dost bir seçenek sunar. Bu sürdürülebilir uygulama, su kaynaklarını koruma, su faturalarını azaltma ve bahçenizin daha sağlıklı olmasını sağlamak açısından önemlidir. Unutmayın ki yağmur suyu depolama tankı seçerken, ihtiyaçlarınıza uygun bir boyut ve kapasite seçmeye özen göstermelisiniz. Yağmur suyu depolama tankınızı doğru bir şekilde planlayarak hem doğaya hem de bütçenize katkıda bulunabilirsiniz.

İletişim Formu
custom.share