Plastik Su Deposu İçerisinde İçme Suyu Depolamak Sağlıklı Mıdır?

İçme suyunun güvenli ve temiz bir şekilde depolanması, sağlık ve hijyen açısından son derece önemlidir. Bu nedenle su depolama çözümü seçerken dikkatli olmak gerekir. Plastik su depoları veya plastik depolama tankları, suyun saklanması için sıkça kullanılan bir seçenek olarak karşımıza çıkar. Ancak, “plastik su depolarının içerisinde içme suyu depolamak sağlıklı mıdır?” sorusu herkesin merak ettiği bir konudur. Yazımızda bu konuyu ayrıntılı olarak ele alacağız.

Plastik su deposu içerisinde içme suyu nasıl depolanmalıdır?

Plastik depo içerisinde barındırılacak suyun niteliği, kalitesi ve kullanım amacı önemli faktörlerdir. Eğer kullanım için su depolaması yapılacaksa, sürekli bir sirkülasyon olacağından belirli periyotlarda deponun iç temizliğinin ve dezenfekte işleminin yapılması yeterli olacaktır. Fakat içme suyu depolama işlemi yapılacaksa suyun temiz kaynaklardan doldurulması en önemli bir faktördür. Herhangi güvenilmeyen kaynaktan doldurulan sularda bakteri ve mikrop oluşacağından içme suyu kullanımını imkânsız hale gelmektedir. İnsan sağlığı açısından ciddi bir risk taşımaktadır. Burada depolama tankından daha önemli olan suyun temin edileceği kaynaktır.

Suyun kirlenmemesi, bakteriyel oluşumunun engellenmesi ve içme suyu kaynağı olabilmesi için temiz kaynaklardan gelen sular plastik depo içerisinde barındırılmalıdır. Arıtılmayan ve içme suyu sağlamayan yerlerden alınan sular zamanla plastik depo içinde kirlenmeye sebep olacaktır.

Plastik su deposu alırken öncelikle kaliteli, dayanıklı ve gıda barındırma sertifikasına sahip olan depoları tercih etmelisiniz. Bu maddeler içme suyu ve gıda barındırma işlemlerinde dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardır. Bu hususlardan sonra konulacağı alana göre modelinin ve ebadının belirlenmesi gelmektedir. Özellikle dikey olarak yüksek alanlarda plastik dikey su deposu sıklıkla içme suyu depolama işlemleri için tercih edilmektedir. Dikey gövdesi sayesinde doğal su basıncı oluşturan bu depolar evlerde, çatı katlarında ve köylerde içme suyu deposu olarak tercih edilmektedir.

Plastik su deposu satın alındıktan sonra kullanım alanına yerleştirilir. Bu işlemden sonra içme suyu kaynağınızdan gelen temiz suyu doldurabilir ve güvenli bir şekilde kullanım sağlayabilirsiniz. Belirli periyotlarda suyun sirkülasyonu sağlanmalı ve en geç 6 ayda 1 defa olmak kaydıyla depo içi temizliği yapılmalıdır. Bu işlemleri yaptığınızda depolar içerisinde içme suyu barındırma işlemi kolaylıkla yapılabilmektedir.

Plastik depolar içme suyu barındırmak için uygun mudur?

Bu depolar, genellikle dayanıklı polietilen veya polipropilen hammaddelerden yapılır. Eğer su barındırma işlemleri için plastik depoları kullanmak istiyorsanız avantajları ve sağlık açısından dikkate almanız gereken faktörleri şunlardır:

1- Kimyasal reaksiyonlar

Bu depolar, içme suyunun kimyasal bileşenleriyle reaksiyona girebilecek maddeler içermez. İçme suyunun lezzetini ve kalitesiniz olumsuz etkilemez.

2- Dayanıklılık

Plastik su depoları genellikle çatlaklara, paslanmaya, korozyona veya su basıncından dolayı yırtılmaya karşı dayanıklıdır. Bu suyun temiz ve sağlıklı bir şekilde depolanmasını sağlar.

3- Bakteri büyümesi

Bu depolar, bakteri büyümesini engellemek için özel kaplamalara sahip olabilir. Bu, suyun içerisinde bakteri ve mikrop oluşumunu önler. Özel kaplama standart bir çözüm değildir. Satın alma işlemi sırasında detaylı olarak sorulması gerekmektedir.

4- Kolay temizlik

Kolayca temizlenebilir ve bakımı yapılabilir. Düzenli temizlik, içme suyunun kalitesinin korunmasına yardımcı olur.

5- UV ışınlarına karşı dayanıklılık

Bu depolar UV ışıklarına karşı dayanıklı olabilirler. Özellikle üretiminde kullanılan hammadde bu özelliği direk olarak etkilemektedir. Kaliteli hammadde ile üretilen ve mavi renk tercih edilen plastik depolarda UV dayanımı çok yüksektir. Böylece suyun ısınmasını, yosunlaşmasını ve bakteri oluşturmasını uzun süre engellenmektedir.

Sağlık açısından dikkate almanız gerekenler

Plastik depolar genel olarak rotasyon teknolojisi veya şişirme makineleri kullanarak üretilmektedir. Genel itibariyle üretimimde LLDPE polietilen hammadde kullanılmaktadır. Birçok farklı hammadde olduğundan dolayı sektörümüzde birçok farklı ürün karşınıza çıkabilmektedir. Özellikle içme suyu gibi sağlığı ilgilendiren bir sıvı depolanacaksa gıda güvenliği sertifikaları ürünü alacağınız firmadan talep edilmelidir.

Ürün kalitesi ve modeli depolama tankı seçimlerinde en önemli husustur. Kaliteli ve sertifikalı plastik su depoları tercih edilmelidir. Sertifikalar, depoların içme suyu veya gıda depolamaya karşı uygunluk belgeleridir. Dikkat etmeniz gereken bir diğer husussa sıcaklık kontrolüdür. Plastik su depolarının yüksek sıcaklarda veya güneş ışığına maruz kaldığı durumlar, içme suyunun sıcaklık değişimine neden olmaktadır. Buda suyun çabuk yosunlaşmasına neden olmaktadır. Bu nedenle, suyu serin ve karanlık bir ortamda depolamak önemlidir. Deponun konulacağı alanın yüksekliğinin yeterli olmadığı durumlarda plastik yatay su deposu modellerinden biri tercih edilerek bu alana yerleştirilmelidir. Sağlıklı içme suyu barındırabilmek için deponun konulacağı alana göre modeli ve ebadı seçilerek güneş görmeyen bir alan içine yerleştirilmesi gerekmektedir.

Sonuç olarak, plastik su depoları içme suyu depolamak için güvenli bir seçenektir. Ancak depo kalitesi, düzenli bakım ve temizlik önemlidir. Plastik su depolarını kullanmadan önce ürünün sertifikalarını kontrol etmek ve üretici tavsiyelerine uymak önemlidir. Doğru bakım ve kullanım şartları sağlandığında, plastik su depoları içme suyunun güvenlik ve sağlıklı bir şekilde depolanmasına yardımcı olacaktır.

İletişim Formu
custom.share